Bugün: 07.08.2020

Adalet Nedir?


Adalet Nedir?


Bir Önceki yazımda siyasal iktidarın uydukları oranda meşru olduklarını belirtmiştim. Yasalara uygunluk hukuka uygunluğu beraberinde getirir. Hukuk yasalar, meşruiyet, doktrin ve içtihatlarla vücut bulup canlandığında en kıymetli erdem olan Adaleti gerçekleştirmeye çalışır. Çünkü bilinen ve bilinmeyen bütün erdemler ancak adaletle güçlenirler ve kalıcı gelirleri sonuçta Adalet Allah`ı ve insanları memnun eder.

Adalet Nedir; Adalet insanların işine gelen değildir. Araç vasıta dolgu malzemesi veya başka değerlere ve amaçlara hizmet eden bir hizmetçi güç ve güçlerin etrafında dönen bir pervane değildir. Adalet bir kutup yıldızıdır, ve her şey onun etrafında döner. Bu bakış açısı Ülkemizde gündemde olan Adalet ve temel hak ve özgürlüklerle kesilen bazı sorunlara bakalım.


1. Kolay tutuklama ve uzun tutukluluk.


Bu sorun hukuk sistemimizde uzun süredir varlığını sürdürmektedir. Ergenekon ve Balyoz gibi meşhur davalar vasıtası ile bu sorunun çözümü artık ötelenemez bir hal aldı. Hukukumuza göre tutuklama bir koruma tedbiridir ve istisnaidir. Mahkeme tutuklama ile elde edeceği yarara başka bir koruma tedbirini uygulayarak ulaşacaksa o koruma tedbirini almakla mükelleftir. Yasa tutuklamanın istisna olduğunu özellikle belirtmesine rağmen her nedense ülkemizde tutuklama istisna değil, kaide haline gelmiştir. Yasa koyucu bu sorunu yasa ve çözüm yasa koyucu bu sorunu çözmek için 3. Yargı paketi ile Adli kontrol mekanizması ve Hakimlerin tutukluluğun devamına karar vermesi durumunda gerekçe yazma sorumluluğu getirilmişse de sorun tam manası ile çözülememiştir ve çözülebilmesi için daha çok çalışmak gerekmektedir.


2. 28 Şubat Ergenekon ve Balyoz gibi davalarla sayılar binlerce ifade edilen Asker, Akademisten, Bilim insanı ve Siyasetçi tutuklandı. Bu durum aklımıza Adil bir yargılama yapıldı mı yapılmadı mı sorunu getirmiştir. Bu davalarda savunmanın delilerin ehil bilirkişilerce ayrıntılı bir şekilde incelenmesi taleplerini ve tanık dinletme isteklerinin yargılamayı uzatmayı gerekçesi ile reddedilmesi kamuoyunda Adil bir yargılamanın yapılmadığı intibahını uyandırmıştır.


Böyle önemli davalarda daha doğrusu neticelerin yargılananlar açısından çok vahim olacağı muhtemel olan davalarda davaların uzatılmasını neden göstererek reddetmesi bu davaları titizlikle ve zaman mefhumu ile bağlı kalmadan araştırması maddi gerçeği ortaya çıkarılmasına daha yardımcı olacaktır.


3. Tutuklu Gazeteci ve Milletvekili Sorunu;


Bu sorunlarda Demokrasi ve Hukuk içinde kalınarak çözülebilecek sorunlardandır. Yasa koyucu ve yürütmenin bu sorunları behemal çözmesi demokrasimizi ve Hukukumuzu daha güçlendirecektir. Yukarıda dile getirilen sorunlar gündemimizden adilane bir şekilde çözülmediği sürece daha çok dünden haklısın bugünün haksız, bugünün haklısı yarın haksız çıkmaya devam edecektir.


Sonuçta Allah Adaleti ancak onu sevene verir.

YORUMLAR (6)

Faruk Bey, 1 Kasım seçimleri için köşenizde bir yazı belkiyoruz...Murat İpar/İZMİR22.09.2015 18:32
Faruk Hocam, Hilvan`a Su ve Demokrasi ne zaman gelecek...Saygılar... Ecenaz YILDIRIM02.08.2015 22:00
Fransada yaşayan eski bir Hilvanlı olarak, bu siteyi ve Faruk beyin yazısını isabetli buldum. Hedefi 12 den vurmuş...ayrıca sitenin biraz daha güncel haberle zenginleştirilmesini temenni ediyorum. Aslıhan Demir / Lyon/ FRANSA19.07.2014 01:53
Bir ilçenin iyi yönetilebilmesi için senin gibi okumuş hak hukuk bilen insanlar ihtiyaç vardır. selamlar...... N. D.YOL06.05.2014 14:57
yazınız çok şey anlatıyor başarılar dilerim.17.02.2013 20:14
Türkiye barışa ,Türkiye de yaşayan her insanın kardeşçe ,bir arada yaşama düşüncesine ,yaşam tazına ,kültürel kimliklerine saygının olduğu. Korunduğu,anayasal güvence altına alındığı, toplumsal, bireysel hak ve özgürlükler üzerinde vesayetçi anlayışın ortadan kalktığı, her düşüncenin kendini hoşgörü temelinde ifade etiği, bir ortama gebedir. Doğum sancıları zor ve bedeli belkide ağır olacaktır. Bedel ne kadar ağırda olsa toplumsal barışa olan inanç, demokrasiye olan güven sarsılmamalı ve kararlılıkla gereği yapılmalıdır. Türkiye'nin sorunu bu ülkede yaşayan tüm halkların vatandaşların sorunudur. Güçlü bir Türkiye için BARIŞ korusuna hepimiz ses vermeliyiz.15.02.2013 04:49

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ