Bugün: 07.08.2020

Diriliş


Diriliş

Geride bıraktığımız son 10 yılda ülkemizde büyük değişmeler yaşandı. Bu değişim ve dönüşümlerin başlıca larına değinelim.

1 İttihat ve Terakki partisinden beri var olan toplumu dizayn edici, yön verici ve tek tipleştirici zihniyet zayıfladı; ama tamamen yok edilemedi. Bu açıdan bu 10 yıllık dönem yerleşik yapılanmaların yerinde oynatılması açısından çok zorlu geçti. 10 yıl sonra siyasi iktidarın; bu tek tipleştirici zihniyetten alınarak gerçek sahibine verilmesi mücadelesi sona ermek üzere.

Ergenekon ve Balyoz gibi davalarla antidemokratik ve illegal yapılanmalar tek tek çökeltilmeye çalışılması, demokrasiye inanmış kesimlerde heyecan yaratmıştır. Artık halkı yok sayan, onun adına en iyiyi ben bilirimci anlayış halk tarafından ters yüz edilmiştir. Vesayetçi zihniyet tam anlamıyla yok edilmemesine rağmen çok zayıflatılmıştır.

2 Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri var olan ve artık kangren olmuş sorunlara el atılıp bu sorunlar çözülmeye çalışılıyor. Bu sorunların en önemlisi kürt sorununuda artan bir ivmeyle çözülüyor. Bu; sorunun çözümsüz bırakılmasından nemalan partiler ve derin yapılanmalarda adeta panik yaratmaktadır.

Yine Başörtüsü sorunu yavaş yavaş çözülerek gündem den düşmektedir. Başta kürt sorunu olmak üzere ülkenin belli başlı sorunlarının çözülmesi, red ve inkar politikalarının terk edilmesi Başta CHP İzmir Milletvekili Birgül AYMAN GÜLER, gibi ırkçı kesimleri rahatsız etmekte ve gerçek yüzlerini yavaş yavaş ortaya çıkarmaktadır.

Bu kesimlerin halkı falan düşündükleri yok, onların tek kaygıları halkın sırtına binerek elde ettikleri rahatlarının yine halk tarafından tek tek ellerinden alınmalarıdır.

Şu önemle bilinmelidir ki hiç kimse halk iradesinden üstün değildir. Yine halk iradesini ve onayını alan siyasi iktidarlar Evrensel insan hak ve özgürlüklerini korumak ve geliştirmekle mükelleftirler. Bu değerlere bağlı kaldıkları sürece meşrudurlar.

Ömer Faruk TUÇ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ